Jak ocieplić piwnicę

Do docieplenia budynków świetnie nadają się płyty styropianowe, ale także płytki ceramiczne. Należy ocieplać każdą piwnicę, nawet jeśli nie jest ona ogrzewana od środka. Będziemy wtedy mogli cieszyć się mniejszymi rachunkami za ogrzewanie domu. Płytki ceramiczne, którymi zechcemy ocieplać sobie piwnicę powinny być przyklejane do powierzchni bitumicznej klejami, które nie zawierają sztucznych składników lotnych, bo są one bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Ocieplenie piwnicy nie kończy się jedynie na przyklejeniu izolacji cieplnej do wewnętrznych ścian piwnicy. Należy także zabezpieczyć nasz sufit w piwnicy przed schodzeniem zimna z piwnicy do wnętrza domu. Poza tym trzeba bardzo dobrze zabezpieczyć podłogi samej piwnicy przed wnikaniem zimna z gruntu. Podkład betonowy powinien znajdować się bezpośrednio na ubitym piasku. Ów podkład powinien mieć co najmniej pięć lub dziesięć centymetrów grubości. Tutaj również trzeba zastosować izolację przeciw wilgoci, która może być wykonana z folii, ale także z papy.

  • Odwilgocenie piwnicy

Jeśli grunt, na którym znajduje się nasza działka ma tendencje do utrzymywania wody, jeśli nie jest łatwo przepuszczalny ( mogą nam o tym powiedzieć wody, które długo utrzymują się na powierzchni po każdej ulewie), wtedy będziemy musieli niestety założyć odpowiednie zabezpieczenia na ściany naszych piwnic. Cięższa izolacja przeciw powstawaniu wilgoci w naszej piwnicy to między innymi dwie warstwy lepiku albo tez papy, w zależności od tego jakiego rodzaju materiału budowlanego zechcemy użyć. Inna sprawa to odpowiednie ocieplenie ścian naszych piwnic. Każda piwnica potrzebuje docieplenia budynków, nie tylko taka, która jest ogrzewana. Jeśli nasza piwnica nie będzie ogrzewana, a my nie zadbamy o odpowiedniego rodzaju ocieplenie ścian piwnicy, wtedy będziemy musieli liczyć się ze zwiększonymi stratami ciepła w pozostałej części domu. Najlepszym materiałem służącym dogrzewania piwnic jest polistyren ekstrudowany. Jest to materiał o niewielkiej nasiąkliwości, a ponadto jest on bardzo odporny na wszelkiego rodzaju zniszczenia i uszkodzenia mechaniczne.

  • Ściany piwnicy

Jeśli decydujemy się na zbudowanie sobie piwnicy, co w naszych czasach jest już znacznie mniej opłacalne niż kiedyś, powinniśmy pamiętać szczególnie o dobrym jej zabezpieczeniu przed zawilgoceniem oraz przed uciekaniem ciepła ze środka. Materiałami, które służą do ocieplenia piwnicy są lepiki, papy, oraz folie przeciwwilgociowe oraz polistyren i styropian nieśmiertelny. Szczególnie ważne wydaje się uwolnienie naszej piwnicy od ryzyka powstawania w niej wilgoci. Wilgoć może powstawać, bo nawet jeśli nasz grunt jest łatwo przepuszczalny i woda spływa coraz niżej w nim, to jednak może ona po opadach zalegać, bo taka jest natura każdej ziemi. Im bardziej drobne jest uziarnienie takiego gruntu, tym dłużej zatrzymuje on wodę. Czyli przepuszczalności gruntu sprzyjają wielkie kamienie, a można to sprawdzić wykopując wielki dół, w którym zobaczymy przekrój gleby, w której będzie powstawał nasz dom. Aby ustrzec piwnicę przed zawilgoceniem, trzeba nanieść kilka warstw lepiku asfaltowego na surowe ściany.

Comments are closed.